Czym jest spirulina, co zawiera i jakie są jej pozytywy dla organizmu?

Spirulina jest niebiesko-zieloną odmianą algi. Jej nazwa odnosi się do spiralnej struktury. Egzystuje na świecie już ok. 3 mld lat, dlatego jest jedną z najstarszych form istnienia na Ziemi. Rośnie naturalnie w czystych i ciepławych wodach: rzekach, jeziorach, źródłach i zbiornikach wodnych. W ciągu rozwoju spirulina potrzebuje adekwatnej temperatury i insolacji, więc za najlepsze miejsce do ich rozrostu uznaje się Hawaje.

Z czego składa się spirulina?

Spirulina jest uznawana za najbardziej bogaty składnik który egzystuje w naturze. Zawiera ok. 60-70% białka, 18 aminokwasów, z których 8 nasze ciało nie generuje, beta-karoten – źródło witaminy A, witaminy B1, B2, B12, w ilościach wielokrotnie wyższych niż w warzywach oraz owocach, kwas linolowy, arachidowy, nukleinowe – DNA i RNA. Spirulina zawiera również żelazo, wapń, fosfor. Spirulina Hawajska to rodzaj, który ma najwyższą koncentrację składników odżywczych w przeliczeniu na 1 g na globie.


Źródło: http://terranut.com/about/spirulina-health-benefits/

Jakie są plusy oraz profity brania spiruliny?

Spirulina dodatnio wpływa nasz układ, od razu się asymiluje. Dla skuteczniejszego efektu wypada przyjmować ją przez dłuższy czas, już po kilkunastu dniach odczuwa się skutki. Spirulina dostarcza nam pełnowartościowego białka, które jest najważniejszym budulcem. Składa się w dużej ilości z chlorofilu, więc świetnie oczyszcza krew, wzmaga produkcję białych i czerwonych krwinek. Spirulina wpływa dodatkowo na zwiększenie energii, minimalizuje zmęczenie, wspiera układ odpornościowy oraz trawienny przez wydalanie nieprzydatnych składników przemiany materii z organizmu. Do tego wspiera utrzymanie odpowiedniego pH organizmu, więc łagodzi stany zapalne, odbudowuje włosy, skórę i paznokcie. Spirulina posiada także działanie antywirusowe i antyalergiczne. Pewne badania dowodzą także działanie antyrakowe, poprzez niszczenie komórek rakowych u ludzi i zwierząt.


Efekty uboczne oraz zastrzeżenia w stosowaniu Spiruliny

Dotąd nie zauważono objawów ubocznych brania Spiruliny. Aczkolwiek należy zwracać szczególną czujność na jakość artykułu. Wielu producentów, żeby zmniejszyć jej wartość, dodaje wielorakie dodatki chemiczne oraz wypełniacze, o których efektach ubocznych niedużo wiadomo. Osoby uczulone na jod albo z nadczynnością tarczycy, nie powinny zażywać morskiej odmiany spiruliny, ale słodkowodną. Jednakowo ludzie którzy są uczuleni, na owoce morza i wodorosty. Rekomenduje się również zastopowanie zażywania spiruliny w trakcie gorączki. Pewne osoby zaczynające zażywać spirulinę, mogą na początku oczekiwać objawów ubocznych powiązanych z oczyszczaniem narządów, jak np.: wzdęcia, zaburzenia trawienia lub gazy. Jest to natomiast totalnie zwyczajny tok i występuje u niedużej liczby jednostek.